Акрилова чи алкідна фарба: яку обрати?

#Фарбування

Кожен стикається з тим, що потрібно пофарбувати паркан, стіл, радіатори або щось інше, тому виникає питання: яку фарбу купити? Адже сьогодні ринок надає масу варіантів, в тому числі і вибір: яку фарбу взяти алкідну або акрилову? Для того, щоб отримати відповідь на це питання, необхідно детально розглянути, з чого вони виготовляються, переваги та недоліки, а також сферу застосування.

Характеристика і склад

Алкідні фарби за своїм механізмом дії схожі на масляні. У процесі виробництва рослинні олії піддають температурній обробці багатоатомними спиртами, що дозволяє отримати алкідні смоли. До складу спиртових розчинів можуть входити гліцерин і пентаеритрит – залежно від цього готові складники поділяються на гліфталеві і пентафталеві.

В алкідну емаль додають якісні фарбувальні пігменти, гранітну або мармурову крихту. Часто до складу додатково вводять антисептики, щоб запобігти розвитку грибка при фарбуванні деревини. Такі емалі можна розчиняти уайт-спіритом, нефрасом, ортоксилолом.

Основними компонентами акрилових матеріалів є поліакрилові полімери. Більшість споживачів знають акрил як органічне скло. Ці матеріали мають переважно водну  основу. Для підвищення еластичних властивостей і довговічності фарби виробники вводять спеціальні добавки.

Переваги та недоліки алкідних фарб

Алкідна фарба чи акрилова?Алкідні емалі знайшли найширше застосування не тільки для внутрішніх оздоблювальних робіт, а й для зовнішніх. Широке використання фарб цієї категорії зумовлене низкою переваг:

  • хороші експлуатаційні характеристики: щільна плівка, хороша покривна здатність
  • стійкість до механічних впливів
  • атмосферостійкість і водостійкість
  • досить швидке висихання покриття
  • низька ціна та широкий асортимент емалей
  • широкий спектр застосування, як для зовнішніх, так і для внутрішніх робіт на дерев’яних і металевих поверхнях.

Незважаючи на широкий спектр можливостей, ці фарби мають і недоліки:

  • різкий, неприємний і стійкий запах. При нанесенні цих фарб завжди необхідно використовувати респіратор і, по можливості, провітрювати приміщення;
  • пожежонебезпечні;
  • кольорується тільки на спеціальному обладнанні спеціальними пігментами

Переваги та недоліки акрилових фарб

Важливою перевагою акрилових фарб є висока адгезія та тривалий термін служби покриття. Фарба здатна зчіплюватися зі сторонніми поверхнями і при цьому зберігати свої властивості протягом тривалого часу. На оштукатурених поверхнях термін служби сягає до 20 років.

Акрилові фарби стійкі до ультрафіолетового випромінювання. Ця властивість фарби дозволяє використовувати її для фасадних робіт, надовго зберігаючи зовнішній вигляд.

Ще одна важлива перевага акрилових фарб – відсутність різкого і неприємного запаху, вони нетоксичні і підходять для внутрішніх робіт. Оскільки в складі фарби немає розчинників, то при роботі з нею не знадобиться спеціальний захист в одязі та респіраторі.

Час висихання акрилових фарб є важливим фактором при виборі того чи іншого виду фарби. Залежно від умов і складу фарби, вам знадобиться від 30 хвилин до кількох годин до повного висихання плівки. Також важливою перевагою фарби є її простота в кольоруванні у будь-який відтінок.

Незаперечною перевагою акрилових фарб, на відміну від алкідних, є простота використання і можливість в будь-який момент виправити дефекти нанесення фарби.  Вона легко видаляється з поверхні без будь-яких слідів і плям. Серед недоліків – відносно висока вартість.

Яка фарба краща?

Непросто зробити однозначні висновки про те, яка фарба краща. Це залежить від сфери застосування та результату, який необхідно отримати.

Ознайомившись з їхніми особливостями, можна зробити висновок, що ідеального варіанту на всі випадки немає. Кожен варіант унікальний по-своєму. 

Ваша корзина