Основні правила користування фарбопультом

#Фарбування

Під час фарбуванні великих за розміром стін чи стель дедалі частіше використовують фарборозпилювач. Це дуже зручний інструмент, який забезпечує рівномірне і швидке нанесення фарби на різні типи поверхонь. Саме фарбування фарборозпилювачем дає найкращий результат з погляду гладкості покриття. Також фарборозпилювач дозволяє наносити фарбу дуже швидко, особливо якщо мова йде про великі масштаби робіт. 

Для того щоб правильно користуватися розпилювачем, необхідно мати базові знання про конструктивні особливості обладнання та навички нанесення фарби чи ґрунтівки на різні поверхні. В іншому випадку існує високий ризик появи підтікань, тріщин і розходження відтінків, а сам розпилювач може вийти з ладу.

Вибираючи фарборозпилювач для фарбування, визначтеся з умовами і технологією нанесення лакофарбового покриття, в тому числі:

 • яка поверхня буде фарбуватися;
 • площа поверхні, що фарбується;
 • тип і марку фарби;
 • необхідна товщина покриття;
 • наявність необхідного обладнання та інструментів;
 • температура, вологість і освітленість, при яких будуть виконуватися роботи.

Вибір та підготовка фарборозпилювача

Перш ніж навчитися користуватися фарборозпилювачем, потрібно визначити, які вони бувають і для чого призначені. Основне їхнє призначення – нанесення лакофарбових матеріалів (ЛФМ) на різні поверхні. Від типу фарборозпилювача і використовуваних матеріалів залежить якість роботи.

Пневматичний фарбопультПневматичний фарбопульт

Це інструмент, який використовують найчастіше з усіх фарборозпилювачів. Здійснює нанесення лакофарбових матеріалів за допомогою компресора, який створює необхідний для подачі тиск. Такий розпилювач гарантує якісний результат фарбування. Лакофарбові матеріали подаються в сопло інструменту, через яке проходить потужний струмінь повітря. Зустрічаючись з повітряним потоком, частинки фарби розбиваються на дрібнодисперсну суспензію і розпилюються через факел розпилення.

Робочий бачок пневматичного розпилювача може розташовуватися зверху або знизу. Інші конструктивні особливості різних моделей ідентичні. 

Електричний фарборозпилювач

Ще один поширений тип інструменту – безповітряний фарборозпилювач, що працює від електромережі. Як і пневматичний, він працює за допомогою насоса. Насос безповітряного інструменту подає фарбу до сопла під високим тиском. Форсунка влаштована таким чином, що фарба, яка проходить через неї, розпилюється на дрібні крапельки.

Електричний фарбопультКорисно знати, що витрата фарби у електричних безповітряних фарборозпилювачів більша, ніж у пневматичних. Відповідно, шар виходить товстіший.

Існують також моделі повітряних електричних розпилювачів. Вони працюють так само, як і пневматичні, і розпилюють фарбу не краплями, а дрібнодисперсним пилом.

Також можна розділити електричні фарборозпилювачі за принципом живлення: існують дротові та акумуляторні інструменти. У дротового блок живлення нагадує пилосос, він встановлюється ззаду і має коліщатка. Інший варіант конструкції виглядає як портативна сумка на ремінцях, яку вішають через плече.

Розведення фарби для фарбопульта

Фарборозпилювач має два змінні фільтри – біля насоса і в ручці. Насоси потрібно періодично чистити. Також, щоб уникнути їх засмічення, потрібно видаляти грудочки з фарби.

Щоб фарба лягала легко і просто, її необхідно довести до потрібного ступеня в’язкості, це просто робиться за допомогою відповідного розчинника або води. 

Більшість фарб, які потребують розчинника, розводять у співвідношенні 4:10 (розчинник до фарби). Водоемульсійні склади спочатку менш густі, їх розводять не більше, ніж 1:10 (вода до емульсії).

Існує багато лакофарбових матеріалів, і кожен продукт має свої властивості. Розбавляючи фарбу, вливайте розчинник або воду поступово, невеликими порціями. Якщо ви додасте занадто багато рідини, то не зможете зробити отриману суміш знову густою.

Склади розчинників також бувають різними, тому потрібно знати, які з них підходять для обраної фарби, а які не можна змішувати. Наприклад, молоткова фарба для розпилювача розбавляється тільки ксилолом або сольвентом. Якщо використовувати іншу рідину, то не вийде характерної структури покриття.

Деякі суміші потребують попередньої фільтрації, якщо частинки фарби не повністю розчиняються в розчиннику. Щоб вони не забивали сопло, можна пропустити їх через спеціальний фільтр, марлю або нейлонову тканину.

Як правильно працювати з фарборозпилювачемВ’язкість фарби перевіряють пробним розпиленням – можна направити факел фарби на стіну або спеціальну підставку. Також можна зробити пробне розпилення на аркуш паперу.

Кілька секунд піде на налаштування пристрою, після чого можна переходити до нанесення фарби.

Алгоритм роботи з фарборозпилювачем

 • щоб покриття лягло якісно і рівномірно, фарбу або лак слід наносити на поверхню вздовж і впоперек;
 • під час фарбування листового матеріалу (наприклад, двері) розпилювачем слід швидко проводити зліва направо;
 • під час нанесення першого шару інструмент слід вести точно перпендикулярно до попереднього шару, щоб отримати ідеальне покриття;
 • деколи другий шар слід наносити, поки перший шар ще не висох – це необхідно для отримання однорідного покриття;
 • тримайте пістолет-розпилювач на відстані приблизно від 15 до 30 сантиметрів;
 • фарбу слід наносити таким чином, щоб кожен прохід факела перекривав попередній на дві третини;
 • для якісного фарбування необхідно забезпечити вільний доступ до виробу з усіх боків.
 • перед початком роботи необхідно відрегулювати тиск – якщо цей параметр налаштований правильно, на поверхні не будуть утворюватися патьоки (хвости). Якщо на поверхні є нерівності і патьоки, необхідно зменшити тиск фарби. На правильні налаштування вказує факел овальної форми.

Крім самого процесу нанесення фарби, велике значення мають підготовчі роботи. Перед фарбуванням необхідно обклеїти стрічкою з плівкою всі поверхні, які не будете фарбувати. Якщо виконуєте роботи в приміщенні, необхідно продумати систему примусової вентиляції. У приміщеннях, де немає примусової вентиляції, не потрібно використовувати суміші на базі органічних розчинників. Такі сполуки, крім неприємного різкого запаху, утворюють вибухонебезпечні сполуки. За відсутності примусової вентиляції краще користуватися складами на водній основі.

Ваша корзина