Очищення інструментів після фарбування

#Поради по ремонту

Напевно, кожен хоч раз у житті стикався з малярними роботами. Не важливо, що за робота виконувалася – грунтівка або фарбування, такий не надто приємний процес, як очищення інструментів після її виконання, є неминучим. Дуже часто, не виявивши належної старанності при митті кистей або валиків, можна привести їх у повну непридатність, що спричиняє додаткові витрати. Здавалося б абсолютно чиста малярська щітка через деякий час виявляється «дерев’яною» і при повторному митті перетворюється на непридатне до виконання роботи сміття з розпатланим або навіть ворсом, що частково виліз. Як очищати малярські інструменти після роботи так, щоб вони не втрачали своїх властивостей та могли ще не раз використовуватись?

Як очистити кисті з натуральної щетини від лаку та фарби?

Кисті з натуральною щетиною використовують для нанесення органорозчинних оздоблювальних складів, як правило, масляних та алкідних фарб, а також неводних лаків. Головне, що треба знати: такі китиці не бояться агресивних розчинників. А ось вплив води натуральна щетина переносить погано. Тому її не рекомендують мити у воді, мильному або порошковому розчині. Особливо слід уникати довгих замочувань. При контакті з вологою щетинки розбухають, деформуються і ламаються швидше. Насамперед страждають їх розщеплені кінчики, які багато в чому визначають малярські якості професійного інструменту.

Кисті з натуральної щетини слід відмивати у розчиннику. Зазвичай очищувач, що рекомендується, виробник вказує на упаковці, але завжди можна зупинитися і на універсальному очищувачі. Полоскати інструмент слід до повного очищення, замінивши розчинник мінімум двічі. Після цього надлишки рідини ретельно трусять, а саму малярську кисть добре просушують у захищеному від пилу місці.

Сильно запущені кисті, які, здавалося б, безнадійно затверділи від старої фарби або лаку, можна реанімувати тривалим замочуванням в уайт-спірит або будь-якому іншому органічному розчиннику. Замочування потрібно проводити в закритому контейнері або ємності, щоб запобігти вивітрюванню летючих компонентів. Після повного розчинення старої фарби кисть ретельно вимивають у мильному розчині та прочісують щетину дрібним гребінцем.

Чищення та догляд за кистями з синтетичною щетиною

Як відмити щітку від фарбиМалярний інструмент з нейлоновими або поліамідними волокнами універсальніший: він підходить для роботи як з водорозчинними, так і органорозчинними оздоблювальними складами. Але якщо говорити про дорогі синтетичні кисті, їх краще використовувати тільки з водорозчинними складами.

Після фарб, лаків або морилок на водній основі, достатньо ретельно прополоскати кисть у теплій воді з милом, а ще краще використовувати засіб для миття посуду. Перед безпосереднім промиванням кисть потрібно добре витертиї, щоб позбутися залишків складу, який утримує щетина. У процесі миття робочу частину кисті ретельно розминають пальцями, роблячи це у ванночці або під проточною водою.

При використанні органорозчинних фарб та лаків синтетичну щетину миють у уайт-спіриті. Після цього додатково прополіскують у воді із застосуванням миючого засобу для посуду, позбавляючись тим самим залишків розчинника. Тривалого замочування в уайт-спірит краще уникати. Також для дорогих синтетичних кистей не рекомендують використовувати агресивніші розчинники. Чистити кисті слід своєчасно, уникаючи утворення засохлої фарби, лакових затвердінь тощо.

Які валики варто відмивати?

Не кожен валик підходить для повторного застосування. Наприклад, інструменти з поролоновою робочою поверхнею простіше відразу відправити на сміття, ніж чаклувати над їх очищенням. Крихкий пористий поролон під впливом фарби змінює свою структуру, його осередки забиваються та змінюють свою форму. В результаті навіть добре промитий від фарби валик при повторному використанні даватиме нерівний шар покриття.

Якщо ви плануєте фарбування поверхні в кілька шарів, не варто думати про те, як відмити валик від фарби. Просто запакуйте його в поліетиленовий пакет, поки сохне перший шар. Пакет постарайтеся загорнути якомога щільніше, щоб унеможливити попадання всередину нього повітря. За таких умов десь протягом кількох годин ви зможете використати поролоновий інструмент повторно. Але будьте готові до того, що фарба може тягтись за ним, відстаючи від поверхні. У найкращому разі ви просто отримаєте не зовсім рівне покриття другого шару. У гіршому ж поролон потягне за собою вже підсохлий перший шар, що зведе нанівець всю роботу.

Отже, поролонові валики не слід мити. Зате інструменти з пухнастою синтетичною шубою можна реанімувати для повторного застосування. Методи цієї реанімації залежатимуть від того, якою фарбою ви працювали.

Чистимо малярний валикЧастина барвників до свого висихання цілком успішно розчиняються водою. Це і популярна водоемульсійна фарба, акрилові фарби різних марок. Якщо ви використовуєте один із подібних складів, відмити після нього інструменти можна без будь-яких розчинників. Тільки займіться цим відразу після закінчення роботи, не чекаючи висихання фарби.

Перш ніж відмити валик від водоемульсійної фарби, зніміть робочий циліндр з утримувача. Потім прополощіть шубку циліндра в холодній проточній воді. Зазвичай на це витрачається не більше 10 хвилин. Як тільки вода, яка стікає з інструменту, стане прозорою, можна вважати роботу закінченою.

Якщо фарба вже злегка підсохла, замочіть робочий циліндр на кілька хвилин у гарячій воді (але не в окропі). Коли фарбуючий склад розм’якшиться під впливом температури, прополощіть циліндр під краном. Потім добре прокатайте валик по товстому рушнику або шару газет, щоб видалити якомога більше вологи. Після цього повісьте інструмент на просушування на кілька годин.

Після роботи з масляними фарбами інструменту знадобиться більш ретельне очищення. Насамперед вам доведеться стерти з нього якомога більше фарби. Для цього можна скористатися одним із наступних способів:

  • обтерти робочий циліндр ганчір’ям;
  • прокатати валик чистим малярським лотком;
  • зіскребти фарбу шпателем/скребком/гребенем;
  • прокатати циліндр по шару газет чи старих шпалер.

Робіть це доти, доки фарба не перестане відходити від шуби інструменту. Найпростіший спосіб визначити якість очищення – прокатати валик по непотрібному паперу або тканині. Якщо помітного сліду не залишається, попереднє очищення можна вважати закінченим.

Для очищення валика від залишків емалі, зануріть його в ємність із розчинником і залиште приблизно на добу. Абсолютно не обов’язково топити циліндр в розчиннику повністю – цілком достатньо завантажити його лише наполовину. Вище по шубі розчинник забереться сам, завдяки капілярному ефекту. Через добу ви побачите, що вся фарба осіла на дні ємності, а шубка абсолютно чиста. Залишиться лише акуратно вийняти робочий циліндр із розчинника, щоб не збаламутити осад, і підсушити його на свіжому повітрі.

Ваша корзина