З чого почати ремонт в квартирі

#Поради по ремонту

Будь-який ремонт у квартирі починається з визначення складності та обсягу майбутніх робіт. Щоб трохи освіжити приміщення, зробити кімнату світлою і чистою, досить провести поверхневий косметичний ремонт. В цьому випадку досить перефарбувати стіни та стелю в інший відтінок, замінити ламінат.

Якщо ж ви плануєте повністю позбутися всього старого і набридлого, то варто виконати капітальний ремонт з переплануванням, заміною вікон, установкою нових підлог, сучасних стель. Деякі наважуються на дизайнерський або євроремонт. У цьому випадку потрібно ретельно продумати, з чого почати ремонт в квартирі.

Планування та вибір дизайнуПерший етап – планування та вибір дизайну

Золоте правило – створити план приміщення, яке буде відремонтовано (інженерний проєкт). Покажіть на папері, як ви уявляєте собі комунікації та розташування декору. В інженерному проєкті необхідно показати:

 • загальне планування квартири,
 • схему комунікацій + електропроводку,
 • розрахунок матеріалів.

За допомогою косметичного ремонту ви можете повністю перетворити свою квартиру. Якщо ваш бюджет обмежений, а професійний дизайнер не входить у ваші плани, потренуйте своє “окомірне бачення”. Найкраще ви можете це зробити, збираючи приклади на інтер’єрних сайтах. Подумайте, що вам подобається: яскраві кольори чи стриманий мінімалізм, а може, цегляні стіни та бетон у будинку ідеально підходять для створення лофту або ви хочете наблизити дизайн до затишного бохо-шику. Збережіть вибрані фото в окремій папці на комп’ютері або телефоні, виділіть характерні риси обраних прикладів.

Дизайнери рекомендують орієнтуватися на інтер’єри, створені в схожих умовах: зверніть увагу на розміри кімнат і їх функціональність, розташування вікон. Враховуйте архітектуру простору – в сучасному будинку немає сенсу робити ліпнину і барельєфи, але з цими деталями можна пограти, якщо вони вже є. Якщо в квартирі проживає кілька людей, узгодьте з ними обрані стилі, щоб у відремонтованій квартирі було комфортно всім.

Для підбору правильних поєднань і подальшої розстановки меблів можна скористатися спеціальними додатками та онлайн-сервісами для дизайну квартир. Вивчайте тренди та антитренди: у цих списках часто можна знайти новаторські ідеї, які вам сподобаються.

Другий етап – хто буде виконувати ремонтні роботи

Незалежно від того, який тип ремонту планується в будинку, ви можете зробити його самостійно або за допомогою бригади будівельників. За бажання можна викликати фахівців для певних видів робіт. Якщо ви вирішили зробити все своїми руками, то подивіться майстер-класи в мережі, прочитайте інструкції про послідовність етапів ремонту. Вони допоможуть покроково розібратися в порядку проведення ремонту в квартирі, щоб кінцевий результат був не гірший, ніж у досвідченого майстра.

Арифметика в такому випадку проста. Порахуйте приблизно витрати особистого часу, додайте до них вартість інструментів, будматеріалів, яких ще немає в наявності. Порівняйте результат з пропозиціями від будівельних бригад. Можна легко переоцінити свої сили, тоді роботи в квартирі затягнуться надовго, можливо, зажадають перепланування, а це теж частина експлуатаційних витрат.

Послуги професіоналів – це кращий варіант, але і тут є підводні камені. Обов’язково укладіть з бригадою договір, в якому будуть прописані терміни, обов’язки сторін, порядок оплати та інші нюанси. Серйозна компанія дорожить своєю діловою репутацією, чітко знає, з чого почати ремонт квартири, проводить роботи комплексно, вузькоспеціалізованими майстрами і надає гарантію на послуги. Не полінуйтеся приїхати в офіс компанії для вивчення портфоліо, відвідати об’єкти, що ремонтуються.

Третій етап – складання кошторису – прогнозування витрат

Правильно складений кошторис (план) – це ваш захист і гарантія того, що у вас буде достатньо грошей. Це ваш орієнтир під час закупівлі будівельних матеріалів, комплектуючих, оплаті праці. Кошторис захищає вас від необґрунтованих змін цін підрядника. Документ має юридичну силу, на його основі приймають рішення у справі між замовником і робітниками. Крім того, кошторисний підхід дозволяє контролювати виконані роботи, своєрідний “чек-лист”.

Як обрати матеріали та скласти кошторисЯк скласти кошторис?

Можна скласти вручну на папері, в електронній таблиці Excel або завантажити чистий бланк в інтернеті. Рекомендуємо прораховувати кожне приміщення на окремій сторінці, або розділити роботи за видами, щоб уникнути плутанини. Колонки в таблиці кошторису виглядають таким чином:

 • найменування робіт
 • одиниці виміру (шт., мішки, м², людино-години тощо)
 • роботи із зазначенням розцінок (при наймі підрядника),
 • матеріали (вартість з доставкою),
 • загальна вартість (для кожної позиції),
 • всього (загальна вартість).

Четвертий етап – вибір необхідних матеріалів

Коли ви визначилися з дизайном і наповненням, можна переходити до розрахунків і складати список необхідних будівельних матеріалів і приладдя. Найкраще купувати їх з невеликим запасом. Наприклад, в магазині може не залишитися обраної плитки, а півметра плінтуса доведеться шукати і замовляти з переплатою – оптова закупівля завжди дешевша. Якщо складно зробити розрахунки самостійно, зверніться до професіоналів. Багато компаній надають послугу розподілу бюджету і закупівлі всього необхідного для ремонту, навіть якщо ви вирішили робити його самостійно.

Крім будматеріалів і меблів, постарайтеся включити в кошторис дрібниці і деталі: світильники, додаткові полиці, килими та елементи декору.

Послідовність робіт

Залежно від типу ремонту, кроки можуть відрізнятися, тому ми надали загальні рекомендації.  Для будь-якого типу ремонту починайте з дальньої кімнати. Закінчивши ремонт в одній кімнаті, приберіть і рухайтеся далі. Балкон ремонтується в самому кінці.

Покрокова інструкція, як почати ремонт:

 1. Найбрудніші роботи. Демонтуємо старе оздоблення стелі, стін, підлоги. Вносяться зміни в планування (якщо є дозвіл). Встановлюються нові стіни, перегородки, заливається стяжка підлоги.
 2. Електромонтажні роботи. Встановлюється електрощит з автоматами, системою захисту (УЗО), лічильником. Від входу прокладена проводка, встановлені розподільні коробки. Встановлюються коробки для розеток і вимикачів.
 3. Монтаж сантехніки та системи опалення. Демонтуються труби загального стояка, водопостачання та каналізації (потрібен дозвіл). Монтується нова система труб з запірною арматурою. Підключається нова радіаторна система або оновлюється стара.
 4. Оздоблення. Стара поверхня стелі/стін вирівнюється базовою штукатуркою та шпаклівкою. Стяжка заливається самовирівнювальною сумішшю. Поверхні шліфуються та обробляються.
 5. Заміна вікон і дверей. Дверні коробки встановлюються, коли поверхня підлоги і стін абсолютно рівна. Вікна встановлюються до того, як будуть винесені косяки. Точно знімають внутрішній розмір прорізів, якщо він більший, це не страшно, можна заштукатурити.
 6. Фінішна чистова обробка. Фінішна обробка стелі фарбою, плиткою, натяжною або підвісною системою. Далі проводиться фарбування або обклеювання шпалерами стін. Укладається підлогове покриття (ламінат, паркет, плитка, лінолеум). На цьому етапі підбирається система підігріву підлоги.
 7. Встановлення сантехніки та фітингів. Встановлюється освітлення з вимикачами, розетками. Підключається сантехнічне обладнання (ванни, раковини, змішувачі, унітаз, посудомийна машина, пральна машина тощо). 
 8. Завершальний етап. Кріпляться плінтуси, накладки на двері, карнизи на вікна. Прибирається, вивозиться все сміття. Дизайнери починають розставляти меблі та декор.

Якщо ви не хочете вивчати етапи ремонту в новобудові або у вторинному будинку, оздоблення заміського будинку або однієї кімнати, ви можете викликати спеціальну бригаду досвідчених будівельників, які виконають роботу “під ключ” якісно і з гарантією, заощадивши ваші гроші і час. Заплативши людям один раз, ви можете не турбуватися про наслідки і просто чекати готового результату.

Ваша корзина